بسم ربّ مولانا امیر المؤمنین(علیه السلام)

فرا رسیدن میلاد تنها مولد کعبه، اولین مؤمن مرد به رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلّم) را خدمت رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلّم) و ائمه معصومین(علیهم السلام) علی الخصوص حضرت بقیة الله الأعظم(روحی و ارواح العالمین لتراب مقدمه الفداء) و مراجع معظم تقلید و رهبر عزیزمان(مدّ ظله) و تمامی محبین و شیعیان آن حضرت تبریک و تهنیت عرض می کنیم.

اجمالی از زندگانی امیر المؤمنین(علیه السلام)

حضرت امیر المؤمنین(علیه السلام) روز13 رجب سال 30 عام الفیل در بیت الحرام متولد شد، نام پدر آن حضرت ابوطالب و نام مادر گرامیشان فاطمه بنت اسد است که آن مخدره برای رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلّم) همچون مادر بود و آن حضرت در دامان ایشان  پرورش یافت.

یکی از کنیه های آن حضرت ابوتراب بود و این کنیه را حضرت رسول(صلی الله علیه و آله و سلّم) به آن جناب اعطاء کرده بود زمانی که وی را در سجده روی خاک مشاهده نمودند.


                               یکی از القاب خاصّه آن جناب، امیر الؤمنین(علیه السلام) بود، این لقب را حضرت رسول(صلی الله علیه و آله و سلّم)به آن حضرت دادند و فرمودند، به علی بن ابیطالب(علیه السلام) به عنوان امیر المؤمنین(علیه السلام) سلام کنید؛ در مذهب شیعه اطلاق این عنوان به هیچ یک از ائمه(علیهم السلام) تجویز نشده زیرا  که این عنوان مخصوص آن جناب است.

امیر المؤمنین(علیه السلام) از طرف رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) به القاب و عناوین دیگری نیز ملقّب بوده است از جمله: سیّد المسلمین، امام المتّقین، قائد الغرّ المحجّلین، سیّد الأوصیاء، سیّد العرب، اخو رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلّم)، وزیر، وصی، خلیفة رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلّم)، مرتضی، یعسوب الدین،صهر رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلّم).(ترجمه اعلام الوری/ص 229)

آن حضرت(علیه السلام) نخستین فرد از اهل بیت و اصحاب بود که به خدای عزّوجل و پیامبرش(صلی الله علیه و آله و سلّم) ایمان آورد.

همراهی او با رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلّم)پس از بعثت23 سال بوده که سیزده سال آن در مکه پیش از هجرت بود که در این دوران در همه رنج های و سختی ها با پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلّم)شریک بوده و  بیشترِ بار را بر دوش می کشید، ده سال دیگر پس از هجرت در مدینه به جنگ با مشرکان پرداخت و آنان را از حضرت رسول(صلی الله علیه و آله و سلّم) دور می ساخت و پیشاپیش او با کافران نبردمی کرد و با جان خویش او را از شرّ دشمنان دینش پاسداری می کرد.

قطره ای از اقیانوس فضائل آن حضرت(علیه السلام)

1)از انس بن مالک نقل شده که می گوید:شنیدم که پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) فرمود: فرشتگان بر من وعلی(علیه السلام) هفت سال درود فرستادند و آن بدین جهت بود که گواهی به لا اله الا الله و محمد رسول الله جز از من وعلی(علیه السلام) به آسمان برخاسته بود.

2) ابن عباس می گوید: پیامبرخدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) به علی بن ابیطالب(علیه السلام) فرمود:ای علی!با تو جدال می شود پس با هفت خصلتی که کسی را مانند آنها نباشد، چیره می شوی:

الف) تو نخستین ایمان آوردندگان به من از مؤمنان هستی!

ب) بیشترین جهاد را نسبت به همگان داری!

ج)در آیات قرآن داناترین مؤمنانی!

د)نسبت به پیمان خداوند وفادارترین آنان هستی!

ه)نسبت به رعیت مهربان ترین آنان هستی!

و)در تقسیم به مساوات و برابری بهترین آنهایی!

ز) و برترین مزایا را نسبت به همگان در پیشگاه خداوند داری!(ترجمه ارشاد شیخ مفید/ص23-41-46)

3) ابن عباس می گوید:پرچم حضرت رسول(صلی الله علیه و آله و سلّم) در تمامی جنگ ها در دست علی(علیه السلام) بود در جنگ اُحد، بدر، حنین، احزاب، و فتح مکه، امیر المؤمنین(علیه السلام) پرچم دار بود و پرچم انصار نیز در دست سعد بن عباده بود.(ترجمه اعلام الوری/ص 274)

4)شیخ صدوق(رحمة الله علیه) از رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) نقل می  کند که به امیر المؤمنین(علیه السلام) فرمود:ای علی!محبت و دوستی تو اگر در قلب مؤمنی قرار گرفت، هنگام گذشتن از صراط اگر یک پای او بلغزد پای دیگرش ثابت می ماند تا اینکه خداوند او رابه خاطر محبت تو وارد بهشت می کند.

5)از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است که رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) به اهل طائف فرمود: مردی را به سوی شما می فرستم که نفس من و به منزله جان من است، و خداوند خیبر را به دست او می گشاید،

هنگامی که صبح گردید، علی(علیه السلام) را خواند و به او فرمود:به طرف طائف برو؛ سپس بعد از آنکه علی(علیه السلام) داخل طائف شد، پیغمبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلّم) دستور داد تا به سوی او کوچ کنند، وقتی مردم به آنجا رسیدند، علی(علیه السلام) را در بالای کوه مشاهده کردند، رسول خدا به او فرمود:همان جا بمان، و آن حضرت آنجا ماند.

راوی می گوید: صدایی همانند صدای رعد شنیدیم، از رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلّم) سؤال شد: این چه صدایی است؟ فرمود: إنَّ الله عزّ و جلّ یُناجی علیّاً(علیه السلام).ترجمه: خداوند نبارک و تعالی با علی گفتگو می کند(و این صدای گفتگوی خداوند است).(تر جمه القطره/ج1/298)برچسب ها :
ولادت امیر المؤمنین ,  13 رجب ,  روز پدر ,  حضرت علی(ع) ,  فضائل حضرت علی(ع) , 

موضوع :
اهل بیت(علیهم السلام) ,