اسمش را گذاشته است “آزادی‌های یواشکی زنان”. ۳۰۰ هزار نفر آن را لایک کرده اند. اما فعالیت محدود شده است به عکس‌هایی از زنان با صاحبان نامعلوم که درجاهایی خلوت حجاب را از سر برداشته اند!

ادمین یا همان مدیر صفحه “معصومه علی نژاد قمی” معروف بهمسیح علی نژاد” است. همان خبرنگار و همکار قدیم در مجلس شورای ششم و هفتم!! و خبرنگار جنجالی bbc و «من و تو» و VOA که هر از گاهی به خیال خود گرد و خاکی به پا می‌کند! صفحه را که باز می‌کنی، تیک آبی کنار اسم حاکی از آن است که پیجی وریفای (Verify) شده است که به عبارتی نشان می‌دهد فیس بوک این پیج را تایید کرده است.

هر چه تایم لاین صفحه را به سمت پایین تر می‌بری، عکس‌هایی را از زنان و دختران می‌بینی که در مکان‌های خلوت روسری را از سر برداشته اند و برای این آزادی یواشکی به به و چه چه می‌کنند؛ عکس‌هایی که صاحبانش معلوم نیست و اصلا مشخص نیست عکس‌ها برای چه کسانی است و از کجا آمده است!

صدها عکس وجود دارد که البته تمامی‌آنها عکس‌های آزادی‌های یواشکی نیستند و برخی از آنها آرشیو عکس‌های خبرگزاری‌های داخلی است و چندین عکس هم یا متعلق به خود علی نژاد است یا تصاویر روزنامه‌های خارجی است! و برخی هم مربوط به قبل از انقلاب!

اما بازتاب این صفحه در رسانه‌های غربی بسیار گسترده بود؛ انگار که اگر کسی نداند به خیال خود، به زودی انقلابی در وضعیت حجاب زنان ایرانی قرار است رخ دهد!

سه صفحه از مجله معروف “اینترناتزیوناله” ایتالیا، صفحه اول لوموند، روزنامه گاردین و روزنامه آلمانی اشپیگل، بی.بی.سی، دویچه وله و رادیو فردا و از رسانه‌هایی هستند که این موضوع را بازتاب داده اند و به آن پرداخته اند. ۲۸۸هزار نفر صفحه را لایک کرده اند. با وجود ۲۸۸هزار نفر دنبال کننده، تعداد عکس‌ها به زور به ۲۲۵ عدد می‌رسد.

این درحالی است که خود مسیح علی نژاد با ذوق وشوق فراوان گفته بود که در هر دو دقیقه یک عکس به هر کدام از صفحات او ایمیل می‌شود و او “از این همه حجمِ یواشکی‌هایی که می‌خواهند فریاد شود” شوک زده است! البته اگر آنطور که خود علی نژاد می‌گوید، باید حساب عکس‌ها از ابتدای باز شدن این صفحه ( اول ماه می) به اندازه کل جمعیت ایران رسیده باشد.

اگرچه تهرانی‌ها بیشترین لایک را برای این صفحه زده اند، اما تعداد زیادی از این ۲۸۸هزار نفر در خارج از ایران زندگی می‌کنند که فکر نمی‌کنم اصلا احتیاجی به آزادی یواشکی داشته باشند!

از سویی دیگر پدیده ای که این روزها در دنیای مجازی رواج یافته است، خرید لایک و فالوئر است که ادمین با پرداخت مبلغی یا از راه‌های مخصوص دیگر می‌تواند تعداد زیادی لایک و فالوئر برای صفحه خود جمع کند. حتی اگر از این مورد نیز فاکتور بگیریم، نمی‌توان وجود دنبال کننده‌های فیک یا جعلی را نادیده گرفت.

اگر فرض را بر این بگذاریم که تمام فالوئرها و طرفداران “آزادی‌های یواشکی زنان” واقعی باشند، تنها ۰.۰۸درصد از آنها تصاویر آزادی‌های یواشکی خود را با مسیح علی نژاد درمیان گذاشته اند؛ موضوعی که با ادعای علی نژاد زمین تا آسمان تفاوت دارد.

حتی اگر تعداد مردان و پسران دنبال کننده صفحه را در نظر بگیریم، باز هم این نسبت برای کسی که ادعای کلید زدن آزادی حجاب زنان را دارد، کمی‌خنده دار به نظر می‌رسد! چون اصولا در هیچ کجای دنیا، یک صفحه اجتماعی با ۲۵۰ عکس نمی‌تواند عقاید اجتماعی یک ملت را تغییر دهد.(منتظر شماره بعد باشید...)

موضوع :
آزادی حقیقی زنان در ایران ,